Endokanabinoidní systém: Fyziologie a farmakologie
Endogenní kanabinoidní systém je všudypřítomný lipidový signalizační systém, který se objevil na počátku evoluce a který má důležité regulační funkce v celém těle u všech obratlovců. Hlavní endokanabinoidy (endogenní látky podobné konopí) jsou malé molekuly odvozené od kyseliny arachidonové, anandamidu (arachidonoylethanolamid) a 2-arachidonoylglycerolu. Vážou se na rodinu receptorů spřažených s G-proteinem, z nichž je kanabinoid CB 1Receptor je hustě distribuován v oblastech mozku souvisejících s motorickou kontrolou, kognicemi, emočními reakcemi, motivovaným chováním a homeostázou. Mimo mozek je endokanabinoidní systém jedním z klíčových modulátorů autonomního nervového systému, imunitního systému a mikrocirkulace. Endokanabinoidy jsou na požádání uvolňovány z lipidových prekurzorů způsobem závislým na receptorech a slouží jako retrográdní signální poslové v GABAergních a glutamátergních synapsích, stejně jako modulátory postsynaptického přenosu, interagující s jinými neurotransmitery, včetně dopaminu. Endokanabinoidy jsou transportovány do buněk specifickým systémem příjmu a degradovány dvěma dobře charakterizovanými enzymy, hydrolázou amidu mastných kyselin a monoacylglycerollipázou. Nedávné farmakologické pokroky vedly k syntéze agonistů a antagonistů kanabinoidních receptorů, blokátorů vychytávání anandamidu a silných, selektivních inhibitorů degradace endokanabinoidů. Tyto nové nástroje umožnily studium fyziologických rolí, které hrají endokanabinoidy, a otevřely nové strategie v léčbě bolesti, obezity, neurologických onemocnění včetně roztroušené sklerózy, emočních poruch, jako je úzkost a dalších psychiatrických poruch včetně drogové závislosti. Nedávné pokroky specificky spojily endogenní kanabinoidní systém s alkoholismem a antagonismus kanabinoidních receptorů se nyní ukazuje jako slibná terapeutická alternativa pro závislost na alkoholu a recidivu. Tyto nové nástroje umožnily studium fyziologických rolí, které hrají endokanabinoidy, a otevřely nové strategie v léčbě bolesti, obezity, neurologických onemocnění včetně roztroušené sklerózy, emočních poruch, jako je úzkost a dalších psychiatrických poruch včetně drogové závislosti. Nedávné pokroky specificky spojily endogenní kanabinoidní systém s alkoholismem a antagonismus kanabinoidních receptorů se nyní ukazuje jako slibná terapeutická alternativa pro závislost na alkoholu a recidivu. Tyto nové nástroje umožnily studium fyziologických rolí, které hrají endokanabinoidy, a otevřely nové strategie v léčbě bolesti, obezity, neurologických onemocnění včetně roztroušené sklerózy, emočních poruch, jako je úzkost a dalších psychiatrických poruch včetně drogové závislosti. Nedávné pokroky specificky spojily endogenní kanabinoidní systém s alkoholismem a antagonismus kanabinoidních receptorů se nyní ukazuje jako slibná terapeutická alternativa pro závislost na alkoholu a recidivu.
ÚVOD
Dvacet čtyři let farmakologického výzkumu odděluje identifikaci hlavní psychoaktivní složky přípravků Cannabis sativa , (-)-A 9 - tetrahydrokanabinolu (THC) ( Gaoni a Mechoulam, 1964 ; Mechoulam, 1970 ) od charakterizace ( Devane et al . Herkenham a kol ., 1991 ) a molekulární klonování ( Matsuda a kol ., 1990 ) jeho buněčného cíle, kanabinoidního CBi receptoru ( CBi ) . Rozsáhlý výzkum struktury a aktivity přírodních složek konopí(nazývané kanabinoidy) a vývoj syntetických sloučenin s vysokou účinností a stereoselektivitou vedly k identifikaci hlavních fyziologických funkcí, které jsou modulovány touto novou třídou léčiv ( Howlett et al ., 1990 ). Objev kanabinoidního receptoru a dostupnost vysoce selektivních a účinných kanabimimetik vedly k rychlé identifikaci rodiny lipidových přenašečů, které slouží jako přirozené ligandy pro receptor CB1 : arachidonoylethanolamid (AEA), nazvaný anandamid ze sanskrtu "vnitřní blaženosti". ( Devane a kol ., 1992 ) a 2-arachidonoylglycerol (2-AG) ( Mechoulam a kol ., 1995 ; Sugiuraet al ., 1995 ). Bylo zjištěno, že farmakologické vlastnosti endokanabinoidů jsou velmi podobné vlastnostem syntetických kanabimimetik. Následný popis komplexní biochemické dráhy pro syntézu, uvolňování ( Di Marzo et al ., 1994 ; Cadas et al ., 1996 ), transport ( Beltramo et al ., 1997 ) a degradaci ( Cravatt et al ., 1996) endokanabinoidů dokončila lešení nového signalizačního systému nazvaného "endokanabinoidní systém". Od objevu anandamidu více než 3500 vědeckých zpráv komplexně prozkoumalo hlavní aspekty endokanabinoidního systému. Tento systém se nyní objevuje jako relevantní modulátor fyziologických funkcí nejen v centrálním nervovém systému, ale také v autonomním nervovém systému, endokrinní síti, imunitním systému, gastrointestinálním traktu, reprodukčním systému a v mikrocirkulaci ( Di Marzo et al . , 1998 ; Tabulka 1 ).
Biochemie endogenního kanabinoidního systému
Endokanabinoidy. Když byly objeveny, bylo zjištěno, že endokanabinoidy jsou deriváty kyseliny arachidonové, které se podobají jiným přenašečům lipidů (eikosanoidy, jako jsou prostaglandiny nebo leukotrieny). Další studie odhalily existenci dalších strukturně souvisejících lipidových poslů, včetně palmitylethanolamidu nebo oleoylethanolamidu, které nejsou aktivní na kanabinoidních receptorech. Tito poslové nebudou zahrnuti do tohoto přehledu, ačkoli slouží důležitým fyziologickým funkcím při zánětu, kontrole bolesti, stravovacím chování a metabolismu lipidů ( Calignano et al . 1998 ; Rodríguez de Fonseca et al ., 2001 ; Fu et al ., 2003 ; Piomelli, 2003).
Endokanabinoidy jsou deriváty kyseliny arachidonové konjugované s ethanolaminem nebo glycerolem. Obrázek 1 znázorňuje chemickou strukturu čtyř endokanabinoidů, anandamidu, 2-arachidonoylglycerolu (2-AG), esteru kyseliny arachidonové a ethanolaminu; virodhamin, který se podobá anandamidu ( Porter et al ., 2002 ), a 2-arachidonylglycerylether noladin, analog 2-AG ( Hanus et al ., 2001 ). Všechny tyto endokanabinoidy byly nalezeny v mozku, plazmě a periferních tkáních, i když význam noladinu byl nedávno zpochybněn ( Oka et al ., 2003), protože jeho koncentrace v mozku je příliš nízká na to, aby tato sloučenina působila jako endogenní ligand kanabinoidního receptoru. V mozku je koncentrace anandamidu 200krát nižší než koncentrace 2-AG ( Sugiura a kol ., 1995 ; Stella a kol ., 1997 ). Monoglycerid 2-AG je metabolický meziprodukt v metabolismu lipidů, zatímco anandamid je produktem štěpení membránového fosfolipidu. Po depolarizaci nebo stimulaci receptoru (např. zprostředkované dopaminovým D2 receptorem) se však může koncentrace anandamidu zvýšit až 5-12krát časově omezeným způsobem ( Giuffrida et al ., 1999 ; Stella a Piomelli, 2001 ; Kim et al. al., 2002).
Obr. 1.

Agonisté kanabinoidních receptorů. Vlevo struktura čtyř derivátů kyseliny arachidonové, které byly identifikovány jako endogenní ligandy pro kanabinoidní CB 1 a CB 2 receptory. Vpravo, struktura Δ 9 - tetrahydrokanabinolu (THC), hlavního agonisty kanabinoidního receptoru přítomného v konopných přípravcích, a struktura aminoalkylindolu WIN-55,2122, syntetického agonisty kanabinoidního receptoru aktivního na receptorech CB 1 a CB 2 .
Syntéza a uvolnění. Na syntéze a uvolňování anandamidu a 2-AG se podílejí různé cesty. Obrázek 2 ukazuje dynamiku tvorby a degradace anandamidu.

Přehled biochemických drah pro syntézu, degradaci a buněčné působení endogenního kanabinoidu anandamidu. Anandamid se uvolňuje z membránového lipidového prekurzoru ( N -arachidonoyl-fosfatidylethanolamin, NAPE) působením specifické fosfolipázy D (PLD) aktivované depolarizací nebo stimulací receptoru spřaženého s G-proteinem (GPCR). Biosyntéza NAPE je katalyzována membránovým enzymem, N -acyltransferázou (NAT) aktivovanou vápníkem (Ca2 + ) a cAMP. Anandamid působí jako retrográdní posel na presynaptických kanabinoidních receptorech (CB 1 ), kde reguluje uvolňování neurotransmiterů (NT) prostřednictvím svých druhých transdukčních systémů [hlavně Ca 2+inkorporované prostřednictvím napěťově řízených kalciových kanálů (VGCC) nebo glutamátových NMDA ( N - methyl - D -aspartátových receptorů)]. Anandamid také působí jako neuromodulátor hlavních transmisních systémů, včetně dopaminu, v postsynaptických buňkách, kde reguluje excitabilitu a synaptickou plasticitu prostřednictvím modulace draslíku (K +) kanálů a regulaci širokého spektra proteinkináz (PK) včetně proteinkinázy A a mitogenem aktivovaných proteinkináz (MAPK). Působení anandamidu je ukončeno dvoustupňovým procesem, který zahrnuje za prvé jeho buněčnou absorpci přes specifický přenašeč anandamidu (AT) a za druhé degradaci enzymatickým štěpením na kyselinu arachidonovou (AA) a ethanolamid enzymem mastnou kyselinou vázanou na membránu. amidohydroláza (FAAH).
Anandamid vzniká štěpením fosfolipidového prekurzoru, N -arachidonoyl-fosfatidylethanolaminu (NAPE). Prekurzor je syntetizován enzymem N -acyltransferázou (NAT), který katalyzuje přenos kyseliny arachidonové z fosfatidylcholinu na hlavní skupinu fosfatidylethanolaminu. Tento enzym vyžaduje přítomnost Ca2 + a je regulován cAMP, který zvyšuje aktivitu NAT fosforylací zprostředkovanou cAMP-dependentní aktivitou proteinkinázy A ( Cadas et al ., 1996 ; Piomelli, 2003 ). Uvolňování anandamidu z NAPE je katalyzováno specifickou fosfolipázou D (PLD), která byla nedávno klonována ( Okamoto et al .., 2004 ). Tento enzym nemá žádnou homologii se známými PLD enzymy a je klasifikován jako člen rodiny metalohydroláz zinku. Jeho přítomnost je nejvyšší v mozku, ledvinách a varlatech. Aktivita PLD je regulována depolarizací nebo aktivací ionotropních glutamátových N - methyl - D -aspartátových (NMDA) receptorů nebo nikotinových α7 neuronových receptorů ( Stella a Piomelli, 2001 ; Piomelli, 2003 ) nebo stimulací metabotropních receptorů hlavních neurotransmitery včetně dopaminu, glutamátu a acetylcholinu ( Giuffrida a kol ., 1999 ; Varma a kol ., 2001 ; Kim a kol ., 2002).
Syntéza a uvolňování 2-AG se liší od syntézy a uvolňování anandamidu. Protože 2-AG je monoglycerid, jeho tvorba je úzce spojena s metabolismem triacylglycerolu, především receptorově závislou aktivací fosfatidylinositol-specifické fosfolipázy C (PLC). Standardní model navrhuje, že aktivace metabotropních receptorů spojených s PLC a diacylglycerolovou (DG) lipázovou dráhou bude systematicky vést ke zvýšení produkce 2-AG ( Stella et al ., 1997 ; Piomelli, 2003 ). Klonování enzymu 1,2-diacylglycerollipázy ( Bisogno et al ., 2003 ) potvrdilo tuto hypotézu, stejně jako příspěvek ionotropních purinergních receptorů, jako je P2XT, který podporuje tvorbu 2-AG (Witting a kol ., 2004 ). Ačkoli tvorba 2-AG je závislá na Ca2 + , jeho regulace je nezávislá na syntéze a uvolňování anandamidu. Jakmile se vytvoří anandamid a 2-AG, zaměří se na receptory CB 1 ve stejné buňce, kde byly vytvořeny, prostřednictvím difúze v plazmalemě, nebo mohou být uvolněny do extracelulární tekutiny, kde dosáhnou vzdálených cílů (tj. presynaptických zakončení) s zjevná pomoc proteinových nosičů, jako jsou lipokaliny nebo albumin ( Piomelli, 2003 ).
Příjem a degradace.
Endokanabinoidní signalizace je ukončena dvoustupňovým procesem, který zahrnuje transport do buněk a hydrolýzu dvěma specifickými enzymatickými systémy. Oba kroky uplatňují přísnou kontrolu nad hladinami endokanabinoidů v tkáních a rychle eliminují tyto signální molekuly. Vychytávání endokanabinoidů je zprostředkováno transportérem ( Beltramo et al ., 1997 ), který je široce distribuován v mozku ( Giuffrida et al ., 2001 ). Transportér je nepolapitelná molekula, která funguje způsobem, který je podobný jako u jiných lipidových nosičů: usnadňuje příjem jak anandamidu, tak 2-AG způsobem nezávislým na energii ( Beltramo et al ., 1997). Anandamidový transportér je saturovatelný, vykazuje substrátovou specifitu a může být blokován specifickými léky, jako je AM 404 ( obr. 4 ). Hlavním tématem debaty bylo potenciální spojení transportu a degradace endokanabinoidů: je možné, že energie pro proces vychytávání je získána jeho spojením s enzymatickou hydrolýzou anandamidu. Zdá se však, že nedávná zpráva potvrzuje, že transport a degradace jsou nezávislé procesy ( Fegley et al ., 2004 ). Degradace endokanabinoidů je prováděna dvěma specifickými enzymatickými systémy: amidhydrolázou mastných kyselin (FAAH) ( Cravatt et al ., 1996 ) a monoacylglyceridovou lipázou (MAGL) ( Dinh et al .., 2002 ). FAAH je membránový enzym, který patří do rodiny serin-hydrolázy. FAAH je široce distribuován po celém těle, s vysokými koncentracemi v mozku a játrech. FAAH může degradovat mnoho amidů mastných kyselin, včetně acylethanolamidů, jako je anandamid a spánkový faktor oleamid. Ačkoli FAAH může inaktivovat 2-AG, hlavním enzymem zodpovědným za inaktivaci tohoto monoglyceridu je MAGL ( Dinh et al ., 2002 ). Tento enzym je také serinová hydroláza a jeho distribuce v nervových zakončeních specifických mozkových neuronů byla stanovena nedávno ( Gulyas et al ., 2004 ).
Receptory
Byly klonovány dva hlavní kanabinoidní receptory, z nichž oba patří do nadrodiny receptorů spřažených s G-proteinem. První popsaný receptor byl pojmenován receptor CB1 a nachází se hlavně na zakončeních nervových buněk (centrální a periferní neurony a gliové buňky), reprodukčního systému (tj. varlat), některých žlázových systémů a mikrocirkulace ( Devane et al . , 1988 ; Howlett a kol ., 1990 ; Herkenham a kol ., 1991 ; Wagner a kol ., 1997 ; Batkai a kol ., 2001 ). CB 2kanabinoidní receptor byl původně nalezen ve více lymfoidních orgánech s nejvyšší expresí detekovanou v B lymfocytech, střední expresí v monocytech a polymorfonukleárních neutrofilech a nejnižší expresí v T lymfocytech, ačkoli následné studie jej identifikovaly také v mikrogliálních buňkách ( Munro et al ., 1993 Galiègue a kol . , 1995 ; Piomelli, 2003 ). Zajímavým aspektem kanabinoidních receptorů je jejich exprese během vývoje mozku, kde řídí buněčnou diferenciaci ( Rueda et al ., 2002 ), a jejich přítomnost v nádorových buňkách odvozených z gliových buněk a hlavního epitelu ( Galve-Roperh et al .., 2000 ; Sanchez a kol ., 2001 ; Casanova a kol ., 2003 ). Farmakologické studie odhalily existenci dalších endokanabinoidních cílů včetně vaniloidního receptoru ( Zygmunt et al ., 1999 ) a alespoň dvou non-CB1 non-CB2 " CB - like" receptorů, jeden ve vaskulárním řečišti a druhý v glutamátergickém zakončení axonů ( Hajos a kol ., 2001 ; Howlett a kol ., 2002 ; Kunos a kol ., 2002). Existenci těchto a dalších domnělých kanabinoidních receptorů a jejich roli ve fyziologii endokanabinoidů lze objasnit až po jejich molekulární charakterizaci. Kanabinoidní receptory, zejména receptor CB 1 , vykazují jedinečné vlastnosti. Nejdůležitější vlastností je jejich zachování v průběhu evoluce: např. lidské, potkaní a myší CB 1 receptory mají 97-99% identitu aminokyselinové sekvence. Zachování tohoto starověkého signalizačního systému u obratlovců a několika bezobratlých kmenů odráží důležité funkce, které hrají endokanabinoidy ve fyziologii buněk a systémů. Druhou pozoruhodnou vlastností receptorů CBi je jejich vysoká exprese v mozku. CB 1receptor je nejhojnější receptor spřažený s G-proteinem s hustotou 10-50krát vyšší než u klasických přenašečů, jako jsou dopaminové nebo opioidní receptory ( Howlett et al ., 1990 ; Herkenham et al ., 1991 ). Další důležitou charakteristikou je nízká účinnost navázání receptoru CB 1 na jeho transdukční systém: např. ve srovnání s opioidními receptory jsou receptory CB 1 7krát méně účinné ve své schopnosti vázat se na G proteiny ( Breivogel et al ., 1998 ; Felder a Glass, 1998 ; Manzanares a kol ., 1999 ).
Oba kanabinoidní receptory jsou spojeny s podobnými transdukčními systémy. Původně bylo hlášeno, že aktivace kanabinoidního receptoru inhibuje tvorbu cAMP prostřednictvím jeho navázání na Gi proteiny ( Devane et al ., 1988 ; Howlett et al ., 1990 ), což také vede ke snížení fosforylačních procesů závislých na protein kináze A. Další studie však zjistily, že kanabinoidní receptory byly také spojeny s iontovými kanály prostřednictvím golfového proteinu, což vedlo k inhibici přílivu Ca2 + prostřednictvím N ( Mackie a Hille, 1992 ), P/Q ( Twitchell et al ., 1997 ) . a L ( Gebremedhin a kol ., 1999) typu vápníkových kanálů, stejně jako aktivace dovnitř usměrňující draslíkové vodivosti a A proudů ( Mackie et al ., 1995 ; Childers a Deadwyler, 1996 ). Tyto akce jsou relevantní pro roli kanabinoidů jako modulátorů uvolňování neurotransmiterů ( Schlicker a Kathmann, 2001 ) a krátkodobé synaptické plasticity ( Wilson a Nicoll, 2001 ), jak je diskutováno níže. Další výzkum také popsal vazbu CB 1 a CB 2 receptorů na mitogenem aktivovanou proteinkinázovou kaskádu, na fosfatidylinositol 3-kinázu, na fokální adhezní kinázu, na ceramidovou signalizaci a na produkci oxidu dusnatého ( Derkinderen et al .., 1996 ; Bouaboula a kol ., 1997 ; Molina-Holgado a kol ., 1997 ; Galve-Roperh, 2000 ; Howlett a kol ., 2002 ). Konečně nedávné studie odhalily, že za určitých podmínek mohou receptory CBi stimulovat tvorbu cAMP navázáním na Gs protein ( Felder et al ., 1998 ).
Endokanabinoidy vykazují různé vazebné vlastnosti a vnitřní aktivitu na receptorech CB1 a CB2 . Anandamid se chová jako částečný agonista na receptorech CB1 i CB2 , ale má vyšší afinitu k receptoru CB1 ( Hillard a kol ., 1999 ; Howlett a kol ., 2002 ). Vnitřní aktivita anandamidu na receptorech CB 1 je 4-30krát vyšší než na receptorech CB 2 . 2-AG je však úplným agonistou na receptorech CB 1 i CB 2 a vykazuje menší afinitu než anandamid pro oba CB 1a CB2 receptory ( Stella a kol ., 1997 ; Howlett a kol ., 2002 ).
Funkční neuroanatomie endogenního kanabinoidního systému
Jak je popsáno výše, endogenní kanabinoidní systém je široce distribuován po celém těle. V periferních tkáních lokalizace prvků endogenního kanabinoidního systému odráží distribuci typů buněk, kde se nacházejí (např. B lymfocyty ve slezině a lymfatických uzlinách). V nervovém systému je však distribuce mnohem složitější a strukturovanější a jasně odráží důležitost tohoto systému v synaptickém přenosu. V některých oblastech, jako je hippocampus, existuje komplementární distribuce kanabinoidních receptorů, endokanabinoidních transportérů a degradačních enzymů. Nicméně v jiných oblastech mozku, například v thalamu, existují nesrovnalosti (tj. transportní aktivita a exprese MAGL v nepřítomnosti relevantní přítomnosti CB 1receptory) v jeho distribuci, což odráží mezery v našich znalostech o složení endokanabinoidního systému.
Z rané práce Herkenhama et al . (1991) bylo jasné, že distribuce receptoru CB1 byla mezi receptory spřaženými s G - proteinem jedinečná, a to nejen kvůli velmi vysokým hustotám vazebných míst kanabinoidů, ale také kvůli dynamice syntézy a transportu receptoru CB1 . Vazebné studie a in situ hybridizační analýza ukázaly, že kanabinoidní receptory jsou syntetizovány v somatách a protein je transportován na axonová zakončení ( Herkenham et al ., 1991 ; Matsuda et al ., 1993 ). Fenotyp CB 1neurony exprimující receptor odpovídají hlavně GABAergním neuronům včetně neokortikálních, amygdalárních a hipokampálních neuronů obsahujících cholecystokinin a středně trnitých neuronů exprimujících dynorfin a substanci P výtokových jader bazálních ganglií ( Tsou et al ., 1999 ; Julian et al . 2003 ). Několik glutamátergních a cholinergních telencefalických a cerebelárních neuronů také exprimuje receptory CB1 ( Piomelli , 2003 ). V periferním nervovém systému jsou receptory CB1 umístěny v senzorických neuronech ganglií dorzálních kořenů. Obrázek 3 ukazuje, jak CB 1receptory jsou syntetizovány ve středních trnitých neuronech caudate-putamen a protein je transportován na axonová zakončení v globus pallidus a substantia nigra. Hustá přítomnost vazebných míst CB1 v mozečku, hippocampu, striatu, globus pallidum a substantia nigra jasně odráží tuto biologickou charakteristiku receptorů CB1 .

Zobrazování kanabinoidního receptoru CB 1 v obvodech systému odměny krysího mozku. Kanabinoidní receptory se nacházejí hlavně na presynaptických zakončeních axonů. V bazálních gangliích je exprese mRNA receptoru CB1 (panely A a B) lokalizována hlavně v GABAergních vyčnívajících neuronech caudate-putamen (CPu), ale ne v cílových jádrech, globus pallidus nebo substantia nigra (GP a SN) . ). Protein je však detekován především imunohistochemicky (panely C a D) v axonových zakončeních inervujících obě výtoková jádra bazálních ganglií. Panel E ukazuje hustou přítomnost CBi receptorů v substantia nigra a ventrální tegmentální oblasti (VTA), jak je zmapováno agonistou CBi receptoru stimulovanou inkorporací GTP-y-S. V těchto oblastech CB1 receptory se nenacházejí v dopaminergních neuronech (panel F): konfokální zobrazení pomocí specifických protilátek proti receptorům CB 1 (zelená) a tyrosinhydroxiláza (červená) ukazuje kompartmentalizaci receptorů CB 1 v GABAergních aferentech do substantia nigra pars reticulata (SNr) , zatímco dopaminergní buňky jsou omezeny na pars compacta (SNc). Segregace CB1 receptorů a katecholaminergní přenos je také pozorován v hippocampus-dentate gyrus (Hpc-DG, panel G).
Enzymy
Hydroláza amidu mastných kyselin je přítomna ve velkých hlavních neuronech, jako jsou pyramidové buňky mozkové kůry, pyramidové buňky hippocampu, Purkyňovy buňky mozkové kůry a mitrální buňky čichového bulbu.
Imunocytochemická analýza těchto oblastí mozku odhalila komplementární vzor exprese FAAH a CB1 s imunoreaktivitou CB1 vyskytující se ve vláknech obklopujících FAAH - imunoreaktivní buněčná těla a/nebo dendrity ( Egertova et al ., 2003 ). Tato komplementární distribuce naznačuje, že FAAH úzce kontroluje trvání účinků kanabinoidů, i když existují místa, kde se tato asociace nevyskytuje, jako jsou odtoková jádra bazálních ganglií. Monoglyceridová lipáza se nachází hlavně v hipokampu, kůře, mozečku a předním thalamu, se střední expresí v rozšířené amygdale, včetně obalu nucleus accumbens ( Dinh et al ., 2002). Srovnání distribuce FAAH a MAGL na buněčné úrovni ukazuje, že FAAH je primárně postsynaptický enzym, zatímco MAGL je presynaptický. Prostorová segregace dvou enzymů naznačuje, že signalizace anandamidu a 2-AG může plnit funkční role, které také zahrnují prostorovou segregaci, což vyvolává polemiku s ohledem na povahu a funkci retrográdního endokanabinoidního signálu ( Gulyas et al ., 2004 ).
Přepravce. Distribuce anandamidového transportéru byla charakterizována pouze částečně, protože transportér nebyl klonován. Distribuce transportní aktivity je nejvyšší v oblastech exprimujících CB1 receptory , jako je hippocampus, amygdala, striatum a somatosenzorické, motorické a limbické oblasti kůry. Transportní aktivita je také přítomna v oblastech s nízkou expresí receptoru CBi , jako je thalamus a hypotalamus ( Beltramo et al ., 1997 ; Giuffrida et al ., 2001 ).
Farmakologie endogenního kanabinoidního systému
Během posledních dvaceti let, a zejména po objevu receptoru CB 1 a anandamidu, přineslo intenzivní výzkumné úsilí četné série léků, které interagují s většinou hlavních prvků endogenního kanabinoidního systému. Dnes máme léky, které se vážou na receptor CB 1 jako agonisté nebo antagonisté, léky blokující transport endokanabinoidů a léky, které inhibují aktivitu FAAH. Chybí nám specifické inhibitory NAT, PLD, sn1-DAGL a MAGL. K hodnocení aktivity nových sloučenin byly použity jak in vitro , tak in vivo biologické testy. Před dostupností radioligandových kanabinoidních receptorů in vitrotesty zahrnovaly inhibici forskolinem stimulované produkce cAMP a inhibici elektricky vyvolaných kontrakcí izolovaných preparátů hladkého svalstva. Preparáty hladkého svalstva nejčastěji používané pro biotest kanabinoidů jsou myší izolovaný vas deferens a preparát myenteric plexus-longitudinal sval z tenkého střeva morčete. Tyto biologické testy, které jsou zvláště citlivé, spoléhají na schopnost agonistů kanabinoidních receptorů působit prostřednictvím receptorů CBi inhibovat elektricky vyvolané kontrakce. In vivobiotesty zahrnují behaviorální testy na analgezii a lokomoci. Shluk čtyř účinků (analgezie, hypotermie, imobilita a katalepsie) u myší tvořících "myší tetrádu" je klasicky považován za znak kanabimimetické aktivity. Nedávná dostupnost myších knockoutů pro kanabinoidní receptory a FAAH ( Ledent et al ., 1999 ; Cravatt et al ., 2001 ) tyto studie usnadnila a nabídla spolehlivý model při hledání selektivních sloučenin.
Jaká je logika kanabinoidního přístupu k farmakoterapeutikám? Agonisté kanabinoidního receptoru mohou být navrženi tak, aby napodobovali signalizační procesy zprostředkované anandamidem a 2-AG, zejména v patologických situacích, kdy může být zapotřebí zesílení stimulace kanabinoidního receptoru. Antagonismus kanabinoidního receptoru může být přístupem zvoleným v podmínkách se zvýšenou endokanabinoidní signalizací. Inhibice transportu a inhibice degradace jsou sofistikovanější přístupy, oba zaměřené na zvýšení tonických účinků endokanabinoidů. Racionální použití těchto terapeutických strategií vyžaduje identifikaci a hodnocení funkčního stavu endokanabinoidní signalizace u referenčních poruch. Tím pádem,Kathuria a kol ., 2003 ).
Agonisté kanabinoidních receptorů. Podle International Union of Pharmacology (přehled v Howlett et al ., 2002 ) lze kanabinoidní agonisty rozdělit na klasické kanabinoidy, neklasické kanabinoidy, aminoalkylindoly a eikosanoidy. Nedávno byla popsána nová řada sloučenin, včetně diarylethersulfonylesterů ( Mauler et al ., 2002 ) a pyrrolových derivátů ( Tarzia et al ., 2003b ).
Klasické kanabinoidy jsou tricyklické deriváty dibenzopyranu, což jsou buď sloučeniny přirozeně se vyskytující v rostlině C. sativa , nebo syntetické analogy těchto sloučenin. Nejreprezentativnějšími formami jsou Δ 9 -THC ( obr. 1 ), částečný agonista na receptorech CB 1 i CB 2 a hlavní psychoaktivní složka konopí , spolu s 11-hydroxy-A 8 -THC-dimethylheptyl (HU- 210), syntetická sloučenina, která vykazuje nejvyšší účinnost na receptoru CBi ( Howlett et al ., 2002 ). Klasické kanabinoidy jsou obvykle CB 1 / CB 2agonisté, ačkoli změny v molekule THC vedly k syntéze selektivních agonistů receptoru CB2, jako je HU-308 ( Hanus et al ., 1999 ).
Neklasické kanabinoidy jsou syntetické analogy THC, které postrádají dihydropyranový kruh. Nejreprezentativnější formou je sloučenina Pfizer CP-55 940, silný a úplný agonista na receptorech CB1 i CB2 , která byla poprvé použita k charakterizaci receptoru CB1 ( Devane et al ., 1988 ; Herkenham a kol ., 1991 ).
Aminoalkylindoly byly prvními nekanabinoidními molekulami, které vykazovaly kanabimimetickou aktivitu ( Pacheco et al ., 1991 ).
R -(+)-WIN-55,212-2 ( obr. 1 ) je nejreprezentativnější formou a chová se jako úplný agonista na receptorech CB1 i CB2 , s vyšší vnitřní aktivitou na receptoru CB2.
Eikosanoidy jsou prototypové endokanabinoidy ( obr. 1 ), z nichž nejreprezentativnějšími sloučeninami jsou anandamid (částečný agonista na obou kanabinoidních receptorech) a 2 -AG (úplný agonista na obou receptorech CB1 a CB2 ). Na základě struktury anandamidu vedly drobné chemické změny k vývoji první generace CB1 - selektivních agonistů, z nichž R(+)-methanandamid a arachidonyl-2'-chlorethylamid (ACEA) ( tabulka 2 ) jsou nejreprezentativnější formy ( Hillard Forms et al ., 1999 ).
Antagonisté kanabinoidních receptorů. Bylo vyvinuto několik sérií sloučenin jako antagonisté receptoru CBi . Nejreprezentativnější jsou diarylpyrazoly, substituované benzofurany, aminoalkylindoly a triazolové deriváty.
Diarylpyrazoly zahrnují jak prvního syntetizovaného antagonistu receptoru CB1 (SR 141716A, Rinaldi-Carmona et al ., 1994 ), tak prvního antagonistu receptoru CB2 (SR 144528) . Byly syntetizovány společností Sanofi a jsou považovány za referenční antagonisty. Nejsou to však neutrální antagonisté, protože vykazují významné inverzní agonistické vlastnosti. Modifikace molekuly SR 141716A poskytla další antagonisty receptoru CB1 se zlepšenými vlastnostmi, včetně SR 147778 a AM 281 ( Howlett et al ., 2002 ; Rinaldi-Carmona et al ., 2004). Diarylpyrazoly jsou perorálně aktivní a v současné době jsou v klinických studiích pro léčbu obezity.
Substituované benzofurany zahrnují LY 320135, antagonistu receptoru CBi s afinitou k serotoninovým a muskarinovým receptorům ( Felder et al ., 1998 ).
Aminoalkylindoly zahrnují antagonistu receptoru CB2, AM 630, který také vykazuje aktivitu jako nízkoafinitní parciální agonista CB1 ( Howlett et al ., 2002 ).
Triazolové deriváty zahrnují LH-21 ( Jagerovic et al ., 2004 ), in vivo antagonistu CB1 s paradoxně nízkou afinitou in vitro pro receptory CB1 a postrádající vlastnosti inverzního agonisty.
Blokátory vychytávání. Na základě struktury anandamidu byla syntetizována řada derivátů eikosanoidů, které mají schopnost blokovat transport anandamidu. Molekulární struktury tří prototypových blokátorů vychytávání jsou znázorněny na Obr . Prvním a nejlépe prostudovaným inhibitorem transportu je AM 404 ( Beltramo et al ., 1997 ). Podávání AM 404 vede k akumulaci anandamidu a zesiluje účinky exogenně podávaného anandamidu. Sloučenina AM 404 může být degradována FAAH a chová se jako agonista vaniloidních receptorů. Druhou sérii sloučenin představuje UCM 707, který vykazuje vyšší afinitu k transportéru než AM 404 ( Lopez-Rodraíguez et al .., 2001 ; De Lago a kol ., 2002 ). Nejnovějším přírůstkem je AM 1172, FAAH-rezistentní transportní inhibitor, který umožňuje studium procesů příjmu anandamidu bez interference s aktivitou FAAH ( Fegley et al ., 2004 ). Nicméně IC50 AM 1172 (2000 nM) je nižší než hodnota uváděná pro UCM 707 (800 nM).

Struktura tří blokátorů vychytávání anandamidu. UCM 707 je sloučenina s nejvyšší afinitou k anandamidovému transportéru. AM 404 byl první navržený blokátor a byl rozsáhle popsán. Obě molekuly však měly významný dopad na aktivitu amidohydrolázy mastných kyselin (FAAH), enzymu, který degraduje anandamid. AM 1172 je nedávno popsaná sloučenina bez inhibičního účinku na FAAH, která byla použita k prokázání nezávislosti transportu anandamidu a procesů degradace.
Inhibitory amidhydrolázy mastných kyselin. Stejně jako v případě kanabinoidních receptorů vedly různé směry výzkumu k objevu chemicky heterogenních inhibitorů FAAH. Dříve popsané inhibitory sestávaly z reverzibilních elektrofilních karbonylových inhibitorů (trifluormethylketony, alfa-ketoestery a amidy a aldehydy) nebo ireverzibilních inhibitorů (sulfonylfluoridy a fluorofosfonáty) začleněných do struktur mastných kyselin. Na základě struktury alfa-trifluormethylketonů byla vyvinuta řada účinných inhibitorů. Z nich alfa-keto-N4- oxazolopyridin poskytuje inhibitory, které jsou 102-103krát účinnější než odpovídající trifluormethylketony ( Boger et al .., 2000 ). Ukázalo se , že nedávná série alfa heterocyklů má velmi vysokou účinnost a selektivitu reverzibilně inhibovat aktivitu FAAH in vivo a in vitro . Nejúčinnější z těchto nových sloučenin je OL-135, který vykazuje IC50 v nízkém nanomolárním rozsahu ( Lichtman et al ., 2004 ). Odlišnou strategii zvolila skupina Piomelliho a kol ., kteří vyvinuli výjimečně účinné ireverzibilní inhibitory FAAH, které vykazují slibný anxiolytický profil ( Kathuria a kol ., 2003 ; Tarzia a kol ., 2003a). Tyto nové třídy inhibitorů jsou karbamátové deriváty schopné přímo interagovat se serinovým nukleofilem FAAH. Nicméně tyto nové inhibitory, i když jsou extrémně účinné, nejsou selektivní, protože mohou potenciálně inaktivovat jiné serinové hydrolázy, jako je srdeční triacylglycerolhydroláza ( Lichtman et al ., 2004 ).
Fyziologie endogenního kanabinoidního systému
Všudypřítomná přítomnost endogenního kanabinoidního systému koreluje s jeho rolí jako modulátoru mnoha fyziologických procesů. Komplexní analýza všech funkcí endokanabinoidů přesahuje rámec tohoto přehledu. Čtenář najde rozsáhlý seznam nedávných přehledů, které zkoumají fyziologickou relevanci endogenního kanabinoidního systému, jak je znázorněno v tabulce 1 . V této části se zaměřujeme na buněčné a systémové fyziologické děje zprostředkované endokanabinoidy, které jsou relevantní pro naše chápání příspěvku endogenního kanabinoidního systému k alkoholismu.
Buněčná fyziologie. Jak je popsáno v části o biochemii endogenního kanabinoidního systému, endokanabinoidy jsou uvolňovány na vyžádání po buněčné depolarizaci nebo stimulaci receptorů způsobem závislým na vápníku. Jakmile jsou vytvořeny, působí na kanabinoidní receptory umístěné v buňkách obklopujících místo produkce. Tato vlastnost ukazuje, že endokanabinoidy jsou lokálními mediátory podobnými autakoidům (např. prostaglandiny). V CNS vysoce organizovaná distribuce endokanabinoidních signálních prvků v GABAergních a glutamátergních synapsích a jejich zachování v průběhu evoluce naznačuje klíčovou roli v synaptickém přenosu. Kvůli inhibičním účinkům na adenlylcyklázu, aktivaci K + proudů a inhibici Ca2 +Po vstupu do buněk je čistým účinkem stimulace receptoru CB1 lokální hyperpolarizace, která vede k popsaným obecným inhibičním účinkům . Pokud endokanabinoidy působí postsynapticky, budou působit proti aktivačním vstupům vstupujícím do postsynaptických buněk. Tento mechanismus byl navržen pro postsynaptické interakce s dopaminergním přenosem ( Felder et al ., 1998 ; Rodríguez de Fonseca et al ., 1998 ; Giuffrida et al ., 1999 ). Navzdory své důležitosti je tento efekt sekundární k důležitým presynaptickým akcím, jejichž existenci podporují dvě skutečnosti: (i) koncentrace CB 1receptory v presynaptických zakončeních a (ii) dobře zdokumentované inhibiční účinky agonistů receptoru CB1 na uvolňování GABA, glutamátu, acetylcholinu a noradrenalinu ( Schlicker a Kathmann, 2001 ; Piomelli , 2003 ). Tento inhibiční účinek byl prokázán pro neuropeptidy, jako je faktor uvolňující kortikotropin a cholecystokinin ( Rodriguez de Fonseca et al ., 1997 ; Beinfeld a Connolly, 2001 ). Presynaptická inhibice uvolňování neurotransmiterů je spojena s inhibičním působením endokanabinoidů na Ca 2+ presynaptické vápníkové kanály prostřednictvím aktivace CB 1receptory. Presynaptická inhibice uvolňování transmiteru endokanabinoidy může přijmout dvě různé formy krátkodobé synaptické plasticity, v závislosti na zapojení GABA nebo glutamátového přenosu, v tomto pořadí: depolarizací indukovaná suprese inhibice (DSI) a depolarizací indukovaná suprese excitace (DSE) ( Wilson a Nicoll, 2002 ; Diana a Marty, 2004). Obě formy synaptické plasticity zahrnují počáteční aktivaci postsynaptického velkého vyčnívajícího neuronu (pyramidových nebo Purkyňových buněk), který vyšle retrográdního posla do presynaptického GABA terminálu (DSI) nebo presynaptického glutamátového terminálu (DSE), čímž vyvolá přechodnou supresi buď presynaptický inhibiční nebo presynaptický excitační vstup. Příspěvek endokanabinoidů k těmto formám krátkodobé synaptické plasticity byl popsán v hippocampu ( Wilson a Nicoll, 2001 ; Wilson a kol ., 2001 ) a v mozečku ( Diana a kol ., 2002). Povaha endokanabinoidního systému působícího jako retrográdní posel je stále neznámá. Zdá se, že úlohou endokanabinoidy indukovaného DSI nebo DSE je koordinace neuronových sítí v hippocampu a cerebellum, které se podílejí na příslušných fyziologických procesech, jako je paměť nebo motorická koordinace.
Další formy endokanabinoidní modulace synaptického přenosu zahrnují indukci dlouhodobé synaptické plasticity, konkrétně dlouhodobé potenciace (LTP) a dlouhodobé deprese (LTD). Obě formy synaptické plasticity zahrnují dlouhodobé změny v účinnosti synaptického přenosu v glutamátergních neuronech, které mají zásadní vliv na konsolidaci a remodelaci synapse. Aktivace kanabinoidních receptorů zabraňuje indukci LTP v hipokampálních synapsích ( Stella et al ., 1997 ) a usnadnění LTD ve striatu ( Gerdeman et al ., 2002 ) a nucleus accumbens ( Robbe et al ., 2002.). V hipokampu regulují endokanabinoidní poslové formu LTD, která ovlivňuje inhibiční GABAergické neurony ( Chevaleyre a Castillo, 2003 ).
Celkově endokanabinoidy působí jako lokální poslové, kteří upravují synaptickou váhu a významně přispívají k eliminaci toku informací přes konkrétní synapse v širokém rozsahu časových rámců. Skutečnost, že stimulace kanabinoidního receptoru má velký dopad na druhé posly, které se podílejí nejen na synaptické remodelaci ( Derkinderen et al ., 1996 ; Piomelli, 2003 ), ale také na neuronální diferenciaci ( Rueda et al ., 2002 ) a přežití neuronů ( Panikashvili et al ., 2001 ; Marsicano et al ., 2003) naznačuje, že signalizační systém je hlavním homeostatickým mechanismem, který zaručuje jemné nastavení zpracování informací v mozku a poskytuje kontraregulační mechanismy zaměřené na zachování struktury a funkce hlavních mozkových okruhů. Oba procesy jsou relevantní pro homeostatické chování, jako je motivované chování (krmení, rozmnožování, relaxace, spánek) a emoce, stejně jako pro kognici, protože učení a paměť vyžadují dynamické funkční a morfologické změny v mozkových okruzích. Experimentálním potvrzením této hypotetické role endogenního kanabinoidního systému byla demonstrace jeho role při kontrole zániku averzivních vzpomínek ( Marsicano et al ., 2002 ; Terranova et al ., 1996).
Fyziologie systému . Buněčné účinky endogenních kanabinoidů mají hluboký dopad na hlavní fyziologické systémy, které řídí tělesné funkce ( Tabulka 1 ). Navzdory periferní modulaci imunitního systému, cévních řečišť, reprodukčních orgánů, gastrointestinální motility a metabolismu endogenní kanabinoidní systém pevně reguluje procesy vnímání včetně nocicepce (kanabinoidy jsou silná analgetika, Martin a Litchman, 1998 ) a vizuálního zpracování v sítnici ( Straiker et al ., 1999 ). Další funkce endogenního kanabinoidního systému zahrnují regulaci bazálních ganglií a cerebelárních okruhů, kde se podílí na modulaci implicitního učení motorických rutin (Rodriguez de Fonseca a kol ., 1998 ).
Mezi různými funkcemi, na kterých se podílí endogenní kanabinoidní systém, si zvláštní pozornost zasluhuje homeostatická kontrola emocí a regulace motivovaného chování, protože má vliv na lidské nemoci, včetně závislosti. Endogenní kanabinoidní systém řídí motivaci pro stimuly chuti k jídlu, včetně jídla a drog ( Di Marzo et al ., 1998 , 2001 ; Navarro et al ., 2001 ; Gomez et al ., 2002 ). Zdá se, že pozitivní účinky endokanabinoidů na motivaci nejsou zprostředkovány pouze periferními senzorickými systémy, ve kterých jsou kanabinoidní receptory přítomny (tj. podpora výživy indukovaná kanabinoidem CB 1agonisté receptoru, Gomez et al ., 2002 ), ale také působením endokanabinoidů na systém odměny, soubor sériových okruhů, které spojují mozkový kmen, rozšířenou amygdalu a frontální výkonný kortex. Endogenní kanabinoidní systém je široce distribuován v rozšířené amygdale, sadě telencefalických jader umístěných v neuronech mediálního septa, ve skořápce nucleus accumbens a amygdalárním komplexu a podílí se na řízení motivovaného chování, podmíněných reakcí a emočních reakcí spojených s hradlováním. Tuto hypotézu podporují dva fakty: inhibice motivovaného chování pozorovaná po podání antagonisty kanabinoidů ( Colombo et al ., 1998 ; Navarro et al .., 2001 ) a deficity odměny pozorované u myší s knockoutem CB1 receptoru ( Ledent et al ., 1999 ; Maldonado a Rodríguez de Fonseca, 2002 ; Sanchis-Segura et al ., 2004). Výzkum neurobiologického základu účinků endokanabinoidů na motivované chování se zaměřil na interakci endokanabinoid-dopamin a také na roli endokanabinoidního systému v učení a kondicionování návyků. Prodloužená amygdala je cílem vzestupných mezokortikolimbických projekcí dopaminergních neuronů ventrální tegmentální oblasti (VTA), což je podskupina mesencefalických neuronů, které vykazují konzistentní odpověď na léky velkého zneužívání, které se zdají být společným substrátem pro vlastnosti odměny. drogy závislosti ( Maldonado a Rodríguez de Fonseca, 2002). Většina drog na závislost aktivuje dopaminergní neurony VTA, jak je monitorováno uvolňováním dopaminu v terminálních oblastech, zejména v nucleus accumbens a prefrontálním kortexu, nebo rychlostí spouštění dopaminergních neuronů VTA. THC a další agonisté receptoru CBi zvyšují eflux dopaminu v nucleus accumbens a prefrontálním kortexu a zvyšují aktivaci dopaminergních buněk ve VTA (přehled viz Gardner a Vorel, 1998 ). Tento účinek není způsoben přímou aktivací dopaminergních neuronů, protože neexprimují receptory CB1 ( Julian et al ., 2003). I když účinky kanabinoidních agonistů na uvolňování dopaminu v projekčních oblastech (tj. nucleus accumbens) mohou být blokovány opioidním antagonistou naloxonem, zvýšení aktivace dopaminergních buněk VTA blokovat nelze. Tento rozpor může naznačovat existenci odlišné role endogenních opioidních systémů jako modulátorů kanabinoidních účinků v tělech dopaminových buněk s ohledem na jejich axonové zakončení. Kanabinoidní účinky mohou také zahrnovat glutamátergní a GABAergní vstupy do nucleus accumbens a VTA, protože presynaptické CB1 receptory regulují uvolňování glutamátu a GABA v těchto oblastech, čímž indukují LTD ( Schlicker a Kathmann, 2001 ; Robbe et al ., 2002).). V souladu s těmito účinky kanabinoidů v okruzích odměny mozku může opakovaná expozice kanabinoidům vyvolat senzibilizaci chování podobnou té, kterou produkují jiné návykové látky. Chronické podávání kanabinoidů také vyvolává zkříženou senzibilizaci k lokomotorickým účinkům psychostimulancií ( Maldonado a Rodríguez de Fonseca, 2002 ). Protože endokanabinoidy indukují LTD v nucleus accumbens (které ovlivňují glutamátergní vstupy pocházející z prefrontálního kortexu), pravděpodobně regulují osvojení návykového učení a podmíněné reakce související s progresivní ztrátou kontroly, která charakterizuje drogovou závislost ( Maldonado a Rodríguez de Fonseca, 2002 ). Zajímavé je, že administrace CB 1antagonista receptoru blokuje narážkou vyvolané znovuzavedení k samoaplikaci heroinu a kokainu ( De Vries et al ., 2001 , 2003 ). Význam endogenního kanabinoidního systému při kontrole motivovaného chování daleko přesahuje kontrolu zpracování probíhajících signálů odměny. Receptory CBi se zjevně podílejí na řízení homeostázy odměny ( Sanchis-Segura et al ., 2004 ). Navíc, když kanabinoidní homeostatické mechanismy nejsou adekvátní k obnovení ztracené rovnováhy v kontrole odměny odvozené z nepřetržitého nekontrolovaného vystavení posilovači (např. opiátům nebo alkoholu), allostatické změny zahrnující CB 1receptory jsou uvedeny do pohybu, aby působily proti spirálovitému strádání uvalené na okruh odměn. To bylo prokázáno u hlodavců vystavených cyklům závislosti - abstinence na alkoholu a morfinu ( Navarro et al ., 2001 ; Rimondini et al ., 2002 ). V tomto modelu je historie závislosti spojena s trvalou upregulací exprese CBi receptorů v oblastech souvisejících s odměnou a se zvýšenou citlivostí na narušení odměny vyvolané antagonisty kanabinoidních receptorů ( Rodriguez de Fonseca et al ., 1999 ; Rimondini a kol ., 2002). Zda se tyto allostatické změny vyskytují i v jiných modelech motivovaného chování (tj. krmení), je třeba určit.
Kanabinoidní receptory nejsou spojeny pouze s poruchami motivace, ale také souvisí s emočním zpracováním. Klíčovou stanicí pro endokanabinoidní regulaci emocí je amygdalární komplex. Endokanabinoidy jsou schopny potlačit uvolňování glutamátu a faktoru uvolňujícího kortikotropin, snižují amygdalární výstup a aktivitu bazolaterálních inhibičních GABA projekcí do centrálního jádra amygdaly, čímž aktivují amygdalofugální dráhu ( Rodriguez de Fonseca et al996 . , 1 1997 ; Navarro a kol ., 1997 ; Marsicano a kol ., 2002 ; Piomelli, 2003). Konečná rovnováha povede k úzkosti nebo anxiolýze v závislosti na rychlosti aktivace sestupných projekcí centrálního jádra amygdaly do hypotalamu (endokrinní reakce) a mozkového kmene (behaviorální a autonomní reakce). Nedávné studie však naznačují, že anxiolýza je normální odpovědí na zvýšený přenos kanabinoidů v limbickém systému, jak se odráží ve fenotypech FAAH knockout myší a účinky inhibitorů FAAH ( Cravatt et al ., 2003 ; Kathuria et al ., 2003 ) . Vyvolání úzkosti antagonisty kanabinoidního receptoru ( Navarro et al ., 1997 ) podporuje tuto představu také.
Praktický přístup: role endokanabinoidního systému v alkoholismu
Přítomnost endogenního kanabinoidního systému v okruzích odměny a jeho role v motivační a emoční homeostáze naznačuje, že drogy, které modulují kanabinoidní signalizaci, mohou sloužit jako terapeutické nástroje při drogové závislosti. V souladu s tímto zdůvodněním jsou antagonisté receptoru CBi schopni modulovat samoadministraci opioidů u hlodavců ( Navarro et al ., 2001 ). Rozšířením této hypotézy konvergující výzkumné linie prokázaly roli jak anandamidu, tak receptoru CBi v závislosti na alkoholu ( Hungund a Basaravajappa, 2000 ; Hungund a kol ., 2002 ; Mechoulam a Parker, 2003 ). Správa CBAgonisté receptoru 1 podporují příjem alkoholu ( Colombo et al ., 2002 ), zatímco podávání antagonisty receptoru CB1 snižuje samoaplikaci alkoholu, zejména u zvířat s anamnézou závislosti na alkoholu ( Rodriguez de Fonseca et al ., 1999 ) nebo v liniích potkanů preferujících alkohol ( Colombo et al ., 1998 ). Molekulární studie ukázaly, že chronické podávání alkoholu je spojeno se zvýšenou tvorbou jak anandamidu, tak jeho membránového prekurzoru NAPE ( Basavarajappa a Hungund, 1999 ). Chronická expozice alkoholu také vedla ke stimulaci druhého endokanabinoidu, 2-AG (Basavarajappa et al ., 2000 ). Studie na zvířatech také odhalily, že chronické vystavení alkoholu downregulovalo CB1 receptory v mozku ( Basavarajappa et al ., 1998 ). A konečně, nedávná studie genového screeningu identifikovala receptor CB1 jako jeden z genů, jejichž exprese je trvale ovlivněna sériovými cykly závislosti na alkoholu a abstinenčních příznaků ( Rimondini et al ., 2002). Tyto údaje naznačují roli endogenního kanabinoidního systému jako relevantního přispěvatele k alkoholismu. Studie lidských genů podporují tuto experimentální hypotézu, protože spojení mezi klinickými formami alkoholismu a polymorfismy a/nebo mutacemi genů kódujících buď receptor CB1 ( Comings et al ., 1997 ; Schmidt et al ., 2002 ) nebo FAAH ( Byl popsán Sipe et al ., 2002 ), enzym zodpovědný za inaktivaci AEA ( Cravatt et al ., 1996 ). V tomto čísle čtenář nalezne další experimentální přístupy k roli endogenního kanabinoidního systému v alkoholismu.
Závěr
Od objevu anandamidu vedly narůstající informace o fyziologických rolích, které hraje endogenní kanabinoidní systém, a jeho příspěvku k patologii k tomu, že tento signalizační systém se stal v neurobiologii stále důležitějším. Intenzivní farmakologický výzkum založený na těchto informacích přinesl ve velmi krátké době silné, selektivní léky zaměřené na endogenní kanabinoidní systém, které otevřely nové cesty pro pochopení a léčbu hlavních nemocí včetně rakoviny, bolesti, neurodegenerace, úzkosti a závislosti. . To je velmi slibný výchozí bod pro nový věk, který přebírá starověké užívání konopíjako lék. Nyní je čas na klinické studie zaměřené na hodnocení účinnosti kanabinoidních léků u poruch, kterým chybí účinné terapeutické přístupy, jako je alkoholismus.
Tato práce byla podpořena Evropským 5. rámcovým programem, granty QLRT-2001-01048 (TargAlc) a QLRT-2000-01691, Nadací Eugenia Rodrigueze Pascuala a sítěmi C03/08, G03/028 a G03/05, FIS 02/0001 , MCYT SAF 2004-07762 a Národní protidrogový plán.
Reference
Basavarajappa, BS, Cooper, TB a Hungund, BL (
1998) Chronické podávání ethanolu snižuje hladinu kanabinoidních receptorů v synaptické plazmatické membráně mozku myší.Výzkum mozku 793, 212-218.
Basavarajappa, BS a Hungund, BL (
1999) Chronický ethanol zvyšuje agonistu kanabinoidního receptoru anandamid a jeho prekurzor N -arachidonoylfosfatidyl-ethanolamin v buňkách SK-N-SH.Journal of Neurochemistry 72, 522-528.
Basavarajappa, BS, Saito, M., Cooper, TB a Hungund, BL (
2000) Stimulace agonisty kanabinoidního receptoru 2-arachidonylglycerolu chronickým etanolem a jeho modulace specifickými neuromodulátory v neuronech cerebelárních granulí.Biochemický a biofyzikální časopis 1535,78-86.
Batkai, S., Jarai, Z., Wagner, J. A. et al. (
2001) Endokanabinoidy působící na vaskulárních CB1 receptorech zprostředkovávají vazodilatační stav u pokročilé jaterní cirhózy.Přírodní medicína 7,827-832.
Beltramo, M., Stella, N., Calignano, A., Lin, SY, Makriyannis, A. a Piomelli, D. (
1997) Funkční úloha vysokoafinitního transportu anandamidu, jak se ukázalo selektivní inhibicí.Věda 277, 1094-1097.
Beinfeld, MC a Connolly, K. (
2001) Aktivace kanabinoidních receptorů CB1 v krysích hipokampálních řezech inhibuje uvolňování cholecystokininu vyvolané draslíkem, což je možný mechanismus přispívající k defektům prostorové paměti produkovaným kanabinoidy.Dopisy neurověd 301,69-71.
Need, T., Howell, F., Williams, G. et al . (
2003) Klonování prvních sn1-DAG lipáz ukazuje na prostorovou a časovou regulaci endokanabinoidní signalizace v mozku.Journal of Cell Biology 163,463-468.
Boger, DL, Sato, H., Lerner, AE a kol . (
2000) Výjimečně silné inhibitory amidhydrolázy mastných kyselin: enzym zodpovědný za degradaci endogenního oleamidu a anandamidu.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 97, 5044-5049.
Bouaboula, M., Perrachon, S., Milligan, L. et al . (
1997) Selektivní inverzní agonista pro centrální kanabinoidní receptor inhibuje mitogenem aktivovanou aktivaci proteinkinázy stimulovanou inzulínem nebo inzulínu podobným růstovým faktorem 1. Důkaz pro nový model interakcí receptor/ligand.Journal of Biological Chemistry 272,22330-22339.
Breivogel, CS a Childers, SR (
1998) Funkční neuroanatomie mozkových kanabinoidních receptorů.Neurobiologie nemocí 5,417-431.
Breivogel, CS, Selley, DE a Childers, SR (
1998) Účinnost agonisty kanabinoidního receptoru pro stimulaci vazby [ 35S ]GTPyS na krysí cerebelární membrány koreluje se snížením afinity GDP vyvolaným agonistou.Journal of Biological Chemistry 273, 16865-16873.
Cadas, H., Gaillet, S., Beltramo, M., Venance, L. a Piomelli, D. (
1996) Biosyntéza endogenního kanabinoidního prekurzoru v neuronech a její řízení vápníkem a cAMP.Journal of Neuroscience 16,3934-3942.
Cabral, GA (
2001) Marihuana a kanabinoidy: účinky na infekce, imunitu a AIDS.Journal of Cannabis Therapeutics 1,61-85.
Calignano, A., La Rana, G., Giuffrida, A. a Piomelli, D. (
1998) Kontrola iniciace bolesti endogenními kanabinoidy.Příroda 394,277-281.
Calignano, A., La Rana, G., Loubet-Lescoulie, P. a Piomelli, D. (
2000) Role endogenního kanabinoidního systému v periferní kontrole iniciace bolesti.Pokrok ve výzkumu mozku 129, 471-482.
Casanova, ML, Blazquez, C., Martinez-Palacio, J., Villanueva, C., Fernandez-Acenero, MJ, Huffman, JW, Jorcano, JL a Guzman, M. (
2003) Inhibice růstu kožních nádorů a angiogeneze in vivo aktivací kanabinoidních receptorů.Journal of Clinical Investigation 111,43-50.
Castellano, C., Rossi-Arnaud, C., Cestari, V. a Costanzi, M. (
2003) Kanabinoidy a paměť: studie na zvířatech.Současné drogové cíle - CNS a neurologické poruchy 2,389-402.
Chaperon, F. a Thiébot, M.-H. (
1999) Behaviorální účinky kanabinoidních látek u zvířat.Kritické recenze v neurobiologii 13,243-281.
Chevaleyre, V. a Castillo, PE (
2003) Heterosynaptické LTD hipokampálních GABAergních synapsí: nová role endokanabinoidů při regulaci excitability.Neuron 38, 461-472.
Childers, SR a Deadwyler, SA (
1996) Role cyklického AMP v působení kanabinoidních receptorů.Biochemická farmakologie 52,819-827.
Colombo, G., Agabio, R., Fa, M., Guano, L., Lobina, C., Loche, A., Reali, R. a Gessa, GL (
1998) Snížení dobrovolného příjmu ethanolu u potkanů sP preferujících ethanol antagonistou kanabinoidů SR-141716.Alkohol a alkoholismus 33,126-130.
Colombo, G., Serra, S., Brunetti, G., Gomez, R., Melis, S., Vacca, G., Carai, MM a Gessa, GL (
2002) Stimulace dobrovolného příjmu ethanolu agonisty kanabinoidního receptoru u potkanů sP preferujících ethanol.Psychofarmakologie 159,181-187.
Comings, DE, Muhleman, D., Gade, R., Johnson, P., Verde, R., Saucier, G., and MacMurray, J. (
1997) Gen kanabinoidního receptoru (CNR1): souvislost s iv užíváním drog.Molekulární psychiatrie 2, 161-168.
Cravatt, BF, Demarest, K., Patricelli, MP, Bracey, MH, Giang, DK, Martin, BR a Lichtman, AH (
2001) Přecitlivělost na anandamid a zvýšená signalizace endogenních kanabinoidů u myší postrádajících hydrolázu amidu mastné kyseliny.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States America 98,9371-9376.
Cravatt , BF , Giang , DK , Mayfield , SP , Boger , DL , Lerner , RA a Gilula , NB (
1996) Molekulární charakterizace enzymu, který degraduje neuromodulační amidy mastných kyselin.Příroda 384,83-87.
Cravatt, BF a Lichtman, AH (
2003) Amidová hydroláza mastných kyselin: vznikající terapeutický cíl v endokanabinoidním systému.Aktuální názor v chemické biologii 7,469-475.
De Lago, E., Fernandez-Ruiz, J., Ortega-Gutierrez, S., Viso, A., Lopez-Rodriguez, ML a Ramos, JA (
2002) UCM707, silný a selektivní inhibitor vychytávání endokanabinoidů, zesiluje hypokinetické a antinociceptivní účinky anandamidu.Evropský žurnál farmakologie 449, 99-103.
De Petrocellis, L., Cascio, MG a Di Marzo, V. (
2004) Endokanabinoidní systém: obecný pohled a nejnovější přírůstky.British Journal of Pharmacology 141,765-774.
Derkinderen , P. , Toutant , M. , Burgaya , F. , Le Bert , M. , Siciliano , JC , De Franciscis , V. , Gelman , M. a Girault , JA (
1996) Regulace neuronální formy fokální adhezivní kinázy anandamidem.Věda 273,1719-1722.
Devane, WA, Dysarz, FA 3rd, Johnson, M., Melvin, LS a Howlett, AC (
1988) Stanovení a charakterizace kanabinoidního receptoru v mozku potkana.Molekulární farmakologie 34, 605-613.
Devane, W. A., Hanus, L., Breuer, A. et al. (
1992) Izolace a struktura mozkové složky, která se váže na kanabinoidní receptor.Věda 258,1946-1949.
De Vries, TJ, Homberg, JR, Binnekade, R., Raaso, H. a Schoffelmeer, AN (
2003) Kanabinoidní modulace posilujících a motivačních vlastností heroinu a podnětů souvisejících s heroinem u potkanů.Psychofarmakologie 168,164-169.
De Vries, TJ, Shaham, Y., Homberg, JR, Crombag, H., Schuurman, K., Dieben, J., Vanderschuren, LJ a Schoffelmeer, AN (
2001) Kanabinoidní mechanismus při návratu k hledání kokainu.Přírodní medicína 7,1151-1154.
Diana, MA, Levenes, C., Mackie, K. a Marty, A. (
2002) Krátkodobá retrográdní inhibice GABAergních synaptických proudů v potkaních Purkyňových buňkách je zprostředkována endogenními kanabinoidy.Journal of Neuroscience 22, 200-208.
Diana, MA a Marty, A. (
2004) Krátkodobá synaptická plasticita zprostředkovaná endokanabinoidy: depolarizací indukovaná suprese inhibice (DSI) a depolarizací indukovaná suprese excitace (DSE).British Journal of Pharmacology 142,9-19.
Di Marzo, V., Fontana, A., Cadas, H., Schinelli, S., Cimino, G., Schwartz, JC a Piomelli, D. (
1994) Tvorba a inaktivace endogenního kanabinoidního anandamidu v centrálních neuronech.Příroda 372,686-691.
The March , V. , Goparaju , SK , Wang , L. et al . (
2001) Leptinem regulované endokanabinoidy se podílejí na udržování příjmu potravy.Příroda 410,822-825.
Di Marzo, V., Melck, D., Bisogno, T. a De Petrocellis, L. (
1998) Endokanabinoidy: endogenní ligandy kanabinoidních receptorů s neuromodulačním účinkem.Trendy v neurovědách 21,521-528.
Dinh, TP, Carpenter, D., Leslie, FM, Freund, TF, Katona, I., Sensi, SL, Kathuria, S. a Piomelli, D. (
2002) Mozková monoglyceridová lipáza podílející se na inaktivaci endokanabinoidů.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 99, 10819-10824.
Egertova, M., Cravatt, BF a Elphick, MR (
2003) Srovnávací analýza exprese amidhydrolázy mastných kyselin a cb(1) kanabinoidního receptoru v mozku myší: důkaz rozšířené role amidhydrolázy mastných kyselin v regulaci endokanabinoidní signalizace.Neurověda 119,481-496.
Elphick, MR a Egertova, M. (
2001) Neurobiologie a evoluce kanabinoidní signalizace.Filosofické transakce Královské společnosti v Londýně. Řada B, Biologické vědy 356,381-408.
Fegley, D., Kathuria, S., Mercier, R., Li, C., Goutopoulos, A., Makriyannis, A. a Piomelli, D. (
2004) Transport anandamidu je nezávislý na aktivitě amidhydrolázy mastných kyselin a je blokován inhibitorem AM1172 odolným proti hydrolýze.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 101, 8756-8761.
Felder, CC a Glass, M. (
1998) Kanabinoidní receptory a jejich endogenní agonisté.Výroční přehled farmakologie a toxikologie 38,179-200.
Felder, C. C., Joyce, K. E., Briley, E. M. et al. (
1998) LY320135, nový antagonista kanabinoidního receptoru CB1, odhaluje spojení receptoru CB1 se stimulací akumulace cAMP.Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 284,291-297.
Fernandez-Ruiz, J., Berrendero, F., Hernandez, ML a Ramos, JA (
2000) Endogenní kanabinoidní systém a vývoj mozku.Trendy v neurovědách 23, 14-20.
Freund, TF, Katona, I. a Piomelli, D. (
2003) Role endogenních kanabinoidů v synaptické signalizaci.Fyziologické recenze 83,1017-1066.
Fu, J., Gaetani, S., Oveisi, F. a kol . (
2003) Oleylethanolamid reguluje krmení a tělesnou hmotnost prostřednictvím aktivace jaderného receptoru PPAR-alfa.Příroda 425,90-93.
Galiègue, S., Mary, S., Marchand, J., Dussossoy, D., Carrière, D., Carayon, P., Bouaboula, M., Shire, D., Le Fur, G. a Casellas, P. (
1995) Exprese centrálních a periferních kanabinoidních receptorů v lidských imunitních tkáních a leukocytárních subpopulacích.European Journal of Biochemistry 232,54-61.
Galve-Roperh, I., Sanchez, C., Cortes, ML, del Pulgar, TG, Izquierdo, M. a Guzman, M. (
2000) Protinádorové působení kanabinoidů: zapojení trvalé akumulace ceramidu a aktivace kinázy regulované extracelulárním signálem.Přírodní medicína 6, 313-319.
Gaoni, Y. a Mechoulam, R. (
1964) Izolace, struktura a částečná syntéza aktivní složky hašiše.Journal of the American Chemical Society 86,1646-1647.
Gardner, E. L. and Vorel, S. R. (
1998) Přenos kanabinoidů a události související s odměnou.Neurobiologie nemocí 5,502-533.
Gebremedhin, D., Lange, AR, Campbell, WB, Hillard, CJ a Harder, DR (
1999) Kanabinoidní receptor CB1 kočičího mozkového arteriálního svalu funguje tak, že inhibuje proud Ca 2+ kanálu L-typu.American Journal of Physiology 276,H2085-2093.
Gerdeman, GL, Ronesi, J. a Lovinger, DM (
2002) Postsynaptické uvolňování endokanabinoidů je rozhodující pro dlouhodobou depresi ve striatu.Příroda Neuroscience 5, 446-451.
Giuffrida, A., Beltramo, M. a Piomelli, D. (
2001) Mechanismy inaktivace endokanabinoidů: biochemie a farmakologie.Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 298,7-14.
Giuffrida, A., Parsons, LH, Kerr, TM, Rodriguez de Fonseca, F., Navarro, M. a Piomelli, D. (
1999) Dopaminová aktivace endogenní kanabinoidní signalizace v dorzálním striatu.Příroda Neuroscience 2,358-363.
Gomez, R., Navarro, M., Ferrer, B. a kol . (
2002) Periferní mechanismus pro modulaci krmení závislou na kanabinoidním receptoru CB1.Journal of Neuroscience 22,9612-9617.
Gulyas, AI, Cravatt, BF, Bracey, MH, Dinh, TP, Piomelli, D., Boscia, F. a Freund, TF (
2004) Segregace dvou enzymů hydrolyzujících endokanabinoidy do pre- a postsynaptických kompartmentů v potkaním hippocampu, cerebellum a amygdale.European Journal of Neuroscience 20, 441-458.
Guzman, M.
2003) Kanabinoidy: potenciální protirakovinné látky.Příroda Recenze Cancer 3,745-755.
Hajos, N., Ledent, C. a Freund, TF (
2001) Nový receptor citlivý na kanabinoidy zprostředkovává inhibici glutamátergního synaptického přenosu v hippocampu.Neurověda 106,1-4.
Hanus, L., Breuer, A., Tchilibon a kol . (
1999) HU-308: specifický agonista pro CB(2), periferní kanabinoidní receptor.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 96,14228-14233.
Hanus, L., Abu-Lafi, S., Fride, E., Breuer, A., Vogel, Z., Shalev, DE, Kustanovich, I. a Mechoulam, R. (2010).
2001) 2-arachidonylglycerylether, endogenní agonista kanabinoidního receptoru CB1.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 98, 3662-3665.
Herkenham, M., Lynn, AB, Johnson, MR, Melvin, LS, de Costa, BR a Rice, KC (
1991) Charakterizace a lokalizace kanabinoidních receptorů v mozku potkana: kvantitativní in vitro autoradiografická studie.Journal of Neuroscience 11,563-583.
Hiley, ČR a Ford, WR (
2004) Farmakologie kanabinoidů v kardiovaskulárním systému: potenciální ochranné mechanismy prostřednictvím lipidové signalizace.Biologické recenze Cambridgeské filozofické společnosti 79,187-205.
Hillard, CJ, Manna, S., Greenberg, MJ, DiCamelli, R., Ross, RA, Stevenson, LA, Murphy, V., Pertwee, RG a Campbell, WB (
1999) Syntéza a charakterizace silných a selektivních agonistů neuronálního kanabinoidního receptoru (CB1).Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 289, 1427-1433.
Howlett, AC, Barth, F., Bonner, TI a kol . (
2002) Mezinárodní farmakologická unie. XXVII. Klasifikace kanabinoidních receptorů.Farmakologické přehledy 54,161-202.
Howlett, AC, Bidaut-Russell, M., Devane, WA, Melvin, LS, Johnson, MR a Herkenham, M. (
1990) Kanabinoidní receptor: biochemická, anatomická a behaviorální charakterizace.Trendy v neurovědách 13,420-423.
Hungund, BL a Basavarajappa, BS (
2000) Podílejí se anandamidové a kanabinoidní receptory na toleranci etanolu? Přehled důkazů.Alkohol a alkoholismus 35,126-133.
Hungund, BL, Basavarajappa, BS, Vadasz, C, Kunos, G, Rodriguez de Fonseca, F, Colombo, G, Serra, S, Parsons, L a Koob, GF (2013).
2002) Etanol, endokanabinoidy a kanabinoidergní signalizační systém.Alkohol: Klinický a experimentální výzkum 26, 565-574.
Izzo, AA, Mascolo, N. a Capasso, F. (
2001) Gastrointestinální farmakologie kanabinoidů.Aktuální názor ve farmakologii 11,597-603.
Jagerovic, N., Hernandez-Folgado, L., Alkorta, I. et al . (
2004) Objev 5-(4-chlorfenyl)-1-(2,4-dichlorfenyl)-3-hexyl-1h-1,2,4-triazolu, nového in vivo kanabinoidního antagonisty obsahujícího 1,2,4-triazol motiv.Journal of Medicinal Chemistry 47,2939-2942.
Julian, MD, Martin, AB, Cuellar, B., Rodriguez de Fonseca, F., Navarro, M., Moratalla, R. a Garcia-Segura, LM (
2003) Neuroanatomický vztah mezi kanabinoidními receptory typu 1 a dopaminergními systémy v bazálních gangliích potkana.Neurověda 119, 309-318.
Kathuria, S., Gaetani, S., Fegley, D. et al . (
2003) Modulace úzkosti pomocí blokády hydrolýzy anandamidu.Přírodní medicína 9,76-81.
Kim, J., Isokawa, M., Ledent, C. a Alger, BE (
2002) Aktivace muskarinových acetylcholinových receptorů zvyšuje uvolňování endogenních kanabinoidů v hippocampu.Journal of Neuroscience 22,10182-10191.
Kunos, G., Batkai, S., Offertaler, L., Mo, F., Liu, J., Karcher, J. a Harvey-White, J. (
2002) Hledání vaskulárního endoteliálního kanabinoidního receptoru.Chemie a fyzika lipidů 121,45-56.
Ledent, C., Valverde, O., Cossu, G. et al . (
1999) Nereakce na kanabinoidy a snížené návykové účinky opiátů u myší s knockoutem receptoru CB1.Věda 283, 401-404.
Lichtman, AH, Leung, D., Shelton, C., Saghatelian, A., Hardouin, C., Boger, D. a Cravatt, BF (
2004) Reverzibilní inhibitory amidhydrolázy mastných kyselin, které podporují analgezii: důkaz bezprecedentní kombinace účinnosti a selektivity. Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics . Poprvé zveřejněno 30. června 2004, doi.10.1124/jpet.104.069401.
Lopez-Rodriguez, ML, Viso, A., Ortega-Gutierrez, S., Lastres-Becker, I., Gonzalez, S., Fernandez-Ruiz, J. a Ramos, JA (
2001) Návrh, syntéza a biologické hodnocení nových derivátů kyseliny arachidonové jako vysoce účinných a selektivních inhibitorů endokanabinoidních transportérů.Journal of Medicinal Chemistry 44, 4505-4508.
Mackie, K. a Hille, B. (
1992) Kanabinoidy inhibují vápníkové kanály typu N v buňkách neuroblastom-gliom.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 89,3825-3829.
Mackie, K., Lai, Y., Westenbroek, R. a Mitchell, R. (
1995) Kanabinoidy aktivují dovnitř usměrňující draslíkovou vodivost a inhibují kalciové proudy typu Q v buňkách AtT20 transfekovaných kanabinoidním receptorem v mozku potkana.Journal of Neuroscience 15,6552-6561.
Maldonado, R. (
2002) Studium závislosti na kanabinoidech u zvířat.Farmakologie a terapeutika 95,153-164.
Maldonado, R. a Rodriguez de Fonseca, F. (
2002) Závislost na kanabinoidech: modely chování a nervové koreláty.Journal of Neuroscience 22, 3326-3321.
Manzanares, J., Corchero, J., Romero, J., Fernandez-Ruiz, JJ, Ramos, JA a Fuentes, JA (
1999) Farmakologické a biochemické interakce mezi opioidy a kanabinoidy.Trendy ve farmakologických vědách 20,287-294.
Marsicano, G., Goodenough, S., Monory, K. et al. (
2003) Kanabinoidní receptory CB1 a obrana proti excitotoxicitě na vyžádání.Věda 302,84-88.
Marsicano, G., Wotjak, CT, Azad, SC a kol . (
2002) Endogenní kanabinoidní systém řídí zánik averzivních vzpomínek.Příroda 418,530-534.
Martin, BR a Lichtman, AH (
1998) Přenos kanabinoidů a vnímání bolesti.Neurobiologie nemocí 5,447-461.
Martin, BR, Sim-Selley, LJ a Selley, DE (
2004) Signální dráhy podílející se na rozvoji tolerance kanabinoidů.Trendy ve farmakologických vědách 25, 325-330.
Matsuda, LA
1997) Molekulární aspekty kanabinoidních receptorů.Kritické recenze v neurobiologii 11,143-166.
Matsuda, LA, Bonner, TI a Lolait, SJ (
1993) Lokalizace mRNA kanabinoidního receptoru v mozku potkana.Journal of Comparative Neurology 327,535-550.
Matsuda, LA, Lolait, SJ, Brownstein, MJ, Young, AC a Bonner, TI (
1990) Struktura kanabinoidního receptoru a funkční exprese klonované cDNA.Příroda 346,561-564.
Mauler, F., Mittendorf, J., Horvath, E. a De Vry, J. (
2002) Charakterizace diarylethersulfonylesteru (-)-(R)-3-(2-hydroxymethylindanyl-4-oxy)fenyl-4,4,4-trifluor-1-sulfonátu (BAY 38-7271) jako účinného agonisty kanabinoidního receptoru s neuroprotektivními vlastnostmi.Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 302, 359-368.
Mechoulam, R. (
1970) Chemie marihuany.Věda 168,1159-1166.
Mechoulam, R., Ben-Shabat, S., Hanus, L. et al. (
1995) Identifikace endogenního 2-monoglyceridu přítomného ve psím střevě, který se váže na kanabinoidní receptory.Biochemická farmakologie 50,83-90.
Mechoulam, R. a Parker, L. (
2003) Konopí a alkohol - blízké přátelství.Trendy ve farmakologických vědách 24,266-268.
Molina-Holgado, F., Lledó, A. a Guaza, C. (
1997) Anandamid potlačuje reakce oxidu dusnatého a TNF-α na Theilerův virus nebo endotoxin v astrocytech.Neuroreport 8,1929-1933.
Munro, S., Thomas, KL a Abu-Shaar, M. (
1993) Molekulární charakterizace periferního receptoru pro kanabinoidy.Příroda 365,61-65.
Navarro, M., Carrera, MR, Fratta, W. a kol . (
2001) Funkční interakce mezi opioidními a kanabinoidními receptory při autoaplikaci drog.Journal of Neuroscience 21, 5344-5350.
Navarro, M., Hernandez, E., Munoz, RM, del Arco, I., Villanua, MA, Carrera, MR a Rodríguez de Fonseca, F. (
1997) Akutní podání antagonisty kanabinoidního receptoru CB1 SR 141716A vyvolává u potkanů reakce podobné úzkosti.Neuroreport 8,491-496.
Oka, S., Tsuchie, A., Tokumura, A., Muramatsu, M., Suhara, Y., Takayama, H., Waku, K. a Sugiura, T. (
2003) Etherově vázaný analog 2-arachidonoylglycerolu (noladin ether) nebyl detekován v mozcích různých druhů savců.Journal of Neurochemistry 85,1374-1381.
Okamoto, Y., Morishita, J., Tsuboi, K., Tonai, T. a Ueda, N. (
2004) Molekulární charakterizace anandamidu generujícího fosfolipázu D a jeho kongenerů.Journal of Biological Chemistry 279, 5298-5305.
Pacheco, M., Childers, SR, Arnold, R., Casiano, F. a Ward, SJ (
1991) Aminoalkylindoly: působení na specifické receptory spojené s G-proteinem.Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 257,170-183.
Panikashvili, D., Simeonidou, C., Ben-Shabat, S., Hanus, L., Breuer, A., Mechoulam, R. and Shohami, E. (
2001) Endogenní kanabinoid (2-AG) je neuroprotektivní po poranění mozku.Příroda 413,527-531.
Pertwee, RG (
2001) Kanabinoidní receptory a bolest.Pokrok v neurobiologii 63,569-611.
Piomelli, D. (
2003) Molekulární logika endokanabinoidní signalizace.Nature Reviews Neuroscience 4,873-884.
Piomelli, D., Giuffrida, A., Calignano, A. a Rodríguez de Fonseca, F. (
2000) Endokanabinoidní systém jako cíl pro terapeutické léky.Trendy ve farmakologických vědách 21, 218-224.
Porter, AC, Sauer, JM, Knierman, MD a kol . (
2002) Charakterizace nového endokanabinoidu, virodhaminu, s antagonistickou aktivitou na receptoru CB1.Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 301,1020-1024.
Randall, MD, Harris, D., Kendall, DA a Ralevic, V. (
2002) Kardiovaskulární účinky kanabinoidů.Farmakologie a terapeutika 95,191-202.
Rimondini R, Arlinde C, Sommer W a Heilig M (
2002) Dlouhodobé zvýšení dobrovolné spotřeby etanolu a regulace transkripce v mozku potkanů po přerušované expozici alkoholu.FASEB Journal 16,27-35.
Rinaldi-Carmona, M., Barth, F., Congy, C. et al . (
2004) SR147778, nový silný a selektivní antagonista kanabinoidního receptoru CB1. Biochemická a farmakologická charakterizace.Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 310, 905-914.
Rinaldi-Carmona, M., Barth, F., Héaulme, M. et al . (
1994) SR141716A, silný a selektivní antagonista mozkového kanabinoidního receptoru.FEBS dopisy 350,240-244.
Rinaldi-Carmona, M., Barth, F., Millan, J. et al . (
1998) SR 144528, první silný a selektivní antagonista kanabinoidního receptoru CB2 .Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 284,644-650.
Robbe, D., Kopf, M., Remaury, A., Bockaert, J. a Manzoni, OJ (
2002) Endogenní kanabinoidy zprostředkovávají dlouhodobou synaptickou depresi v nucleus accumbens.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 99,8384-8348.
Rodriguez de Fonseca, F., Carrera, MR, Navarro, M., Koob, GF, and Weiss, F. (
1997) Aktivace faktoru uvolňujícího kortikotropin v limbickém systému během vysazení kanabinoidů.Věda 276, 2050-2054.
Rodríguez de Fonseca, F., Del Arco, I., Martin-Calderon, JL, Gorriti, MA a Navarro, M. (
1998) Role endogenního kanabinoidního systému v regulaci motorické aktivity.Neurobiologie nemocí 5,483-501.
Rodríguez de Fonseca, F., Navarro, M., Gomez, R., et al . (
2001) Anorektický lipidový mediátor regulovaný krmením.Příroda 414,209-212.
Rodriguez de Fonseca, F., Roberts, AJ, Bilbao, A., Koob, GF a Navarro, M. (2010).
1999) Antagonista kanabinoidního receptoru SR141716A snižuje operativní samoaplikaci ethanolu u krys vystavených komorám s ethanolem a výpary.Zhongguo Yao Li Xue Bao 20,1109-1114.
Rodriguez de Fonseca, F., Rubio, P., Menzaghi, F., Merlo-Pich, E., Rivier, J., Koob, GF a Navarro, M. (2010).
1996) Antagonista faktoru uvolňujícího kortikotropin (CRF) [D-Phe12,Nle21,38,C alpha MeLeu37]CRF zmírňuje akutní účinky vysoce účinného agonisty kanabinoidního receptoru HU-210 na defenzivní a abstinenční chování u potkanů.Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 276, 56-64.
Rueda, D., Navarro, B., Martinez-Serrano, A., Guzman, M., Galve-Roperh, I. (
2002) Endokanabinoidní anandamid inhibuje diferenciaci neuronových progenitorových buněk prostřednictvím zeslabení dráhy Rap1/B-Raf/ERK.Journal of Biological Chemistry 277,46645-46650.
Sanchez, C., de Ceballos, ML, Del Pulgar, TG a kol . (
2001) Inhibice růstu gliomu in vivo selektivní aktivací kanabinoidního receptoru CB(2).Výzkum rakoviny 61, 5784-5789.
Sanchis-Segura, C., Cline, BH, Marsicano, G., Lutz, B. a Spanagel, R. (
2004) Snížená citlivost na odměnu u CB1 knockout myší. Psychofarmakologie 2004 9. dubna.
Schlicker, E. a Kathmann, M. (
2001) Modulace uvolňování transmiteru přes presynaptický kanabinoidní receptor.Trendy ve farmakologických vědách 22,565-572.
Schmidt, L.G., Samochowiec, J., Finckh, U., Fiszer-Piosik, E., Horodnicki, J., Wendel, B., Rommelspacher, H. a Hoehe, M. R. (
2002) Asociace polymorfismu genu kanabinoidního receptoru CB1 (CNR1) s těžkou závislostí na alkoholu.Závislost na drogách a alkoholu 65,221-224.
Sipe, JC, Chiang, K, Gerber, AL, Beutler, E a Cravatt, BF (2010).
2002) Missense mutace v hydroláze amidu lidské mastné kyseliny spojená s problémovým užíváním drog.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 99, 8394-8399.
Smith, PF (
2004) Extrakty z léčivého konopí pro léčbu roztroušené sklerózy.Aktuální názor na vyšetřovací drogy 5,727-730.
Stella, N. a Piomelli, D. (
2001) Tvorba endogenních kanabinoidů v kortikálních neuronech závislá na receptorech.Evropský žurnál farmakologie 425,189-196.
Stella, N., Schweitzer, P. a Piomelli, D. (
1997) Druhý endogenní kanabinoid, který moduluje dlouhodobou potenciaci.Příroda 388,773-778.
Straiker, A., Stella, N., Piomelli, D., Mackie, K., Karten, HJ a Maguire, G. (
1999) Kanabinoidní CB1 receptory a ligandy v sítnici obratlovců: lokalizace a funkce endogenního signalizačního systému.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 96,14565-14570.
Sugiura, T., Kondo, S., Sukagawa, A., Nakane, S., Shinoda, A., Itoh, K., Yamashita, A. a Waku, K. (
1995) 2-Arachidonoylglycerol: možný endogenní ligand kanabinoidního receptoru v mozku.Biochemie Biofyzikální výzkum komunikace 215, 89-97.
Tanda, G. a Goldberg, SR (
2003) Kanabinoidy: odměna, závislost a základní neurochemické mechanismy - přehled nedávných předklinických údajů.Psychofarmakologie 169,115-134.
Tarzia, G., Duranti, A., Tontini, A., Piersanti, G., Mor, M., Rivara, S., Plazzi, PV, Park, C., Kathuria, S. a Piomelli, D. (
2003) Návrh, syntéza a vztahy mezi strukturou a aktivitou arylesterů kyseliny alkylkarbamové, nové třídy inhibitorů amidhydrolázy mastných kyselin.Journal of Medicinal Chemistry 46,2352-2360.
Tarzia, G., Duranti, A., Tontini, A., Spadoni, G., Mor, M., Rivara, S., Plazzi, PV, Kathuria, S. a Piomelli, D. (
2003) Syntéza a vztahy mezi strukturou a aktivitou řady agonistů pyrrolových kanabinoidních receptorů.Bioorganická a lékařská chemie 11, 3965-3973.
Terranova, JP, Storme, JJ, Lafon, N., Perio, A., Rinaldi-Carmona, M., Le Fur, G. a Soubrié, P. (
1996) Zlepšení paměti u hlodavců selektivním antagonistou kanabinoidního receptoru CB1, SR 141716.Psychofarmakologie 126,165-172.
Tsou, K., Mackie, K., Sanudo-Pena, MC a Walker, JM (
1999) Kanabinoidní CB1 receptory jsou lokalizovány primárně na GABAergních interneuronech obsahujících cholecystokinin v hipokampální formaci potkana.Neurověda 93,969-975.
Twitchell, W., Brown, S. a Mackie, K. (
1997) Kanabinoidy inhibují vápníkové kanály typu N a P/Q v kultivovaných hipokampálních neuronech potkana.Journal of Neurophysiology 78, 43-50.
Varma, N., Carlson, GC, Ledent, C. a Alger, BE (
2001) Metabotropní glutamátové receptory řídí endokanabinoidní systém v hippocampu.Journal of Neuroscience 21,RC188.
Wagner , JA , Varga , K , Ellis , EF , Rzigalinski , BA , Martin , BR a Kunos , G (
1997) Aktivace periferních kanabinoidních receptorů CB1 při hemoragickém šoku.Příroda 390,518-521.
Wilson, RI, Kunos, G. a Nicoll, RA (
2001) Presynaptická specifičnost endokanabinoidní signalizace v hipokampu.Neuron 31,453-462.
Wilson, RI a Nicoll, RA (
2001) Endogenní kanabinoidy zprostředkovávají retrográdní signalizaci na hipokampálních synapsích.Příroda 410,588-592.
Wilson, RI a Nicoll, RA (
2002) Endokanabinoidní signalizace v mozku.Věda 296,678-682.
Witting, A., Walter, L., Wacker, J., Moller, T. a Stella, N. (
2004) Receptory P2X7 řídí produkci 2-arachidonoylglycerolu mikrogliálními buňkami.Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 101, 3214-3219.
Zygmunt, PM, Petersson, J., Andersson, DA, Chuang, H., Sörgärd, M., Di Marzo, V., Julius, D. a Högestätt, ED (
1999) Vaniloidní receptory na senzorických nervech zprostředkovávají vazodilatační účinek anandamidu.Příroda 400,452-457.